tek tip askerlik, 9 aylık askerlik, tek tip askerlik son durumu
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, daha önce belirttiği tek tip askerlik sistemi hakkında Milli Savunma Bakanlığından açıklama geldi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından tek tip askerlik sistemi hakkında yapılan açıklamaya göre; "Çalışmalarda sona gelindi. Çalışmaları tamamlayıp Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız." ifade edildi.

Tek tip askerlik konusunda kulislerde farklı seçenekler dolanıyor. Bu seçeneklerden birincisi, uzun ve kısa dönem askerlik yerine 9 ay süren tek tip askerlik sistemi ön plana çıkıyor. Bu sisteme göre 3 aylık temel askerlik eğitimi alacak adaylar, kalan 6 aylık dönemi ise ister bedelini ödeyerek isterlerse belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceği belirtilmektedir. Kalan 6 aylık süreyi aylık olarak asgari ücret üzerinden belirlenecek bir ücretle yapılabileceği belirtirken, bunun yanında 3 aylık temel askerlik süresini bitirenlerin, ihtiyaç duyulan kamu hizmeti seçenekleri de kulislerden gelen bir diğer haber olarak belirtilmektedir. Kamu hizmeti olarak ise kulislerden gelen bilgiye göre; "Doktor, Öğretmen gibi ihtiyaç duyulan alanlar olabileceği düşünülüyor" diye belirtildi.