MYO Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik Müjdesi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, mezuniyetten sonra meslek eğitimini daha iyiye getirmek amacıyla "MYO Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik" ile gelen talepler üzerine gündeminde olduğunu belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Milat gazetesinden Serdar Arseven'e konuştu. Bakan Özlü, "Meslek yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik" taleplerinin gündemde olduğunu belirtti. Bakan özlü "Meslek yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik" konusunda açıklamalarına şöyle devam etti.

"Bunu biz birkaç defa görüştük. Üniversite mezunlarından ziyade, aranan eleman dediğimiz, ara eleman-nitelikli personel ihtiyacımız var. Hastanelerin doktordan fazla hemşire ihtiyacı var. Bana bir iş adamı geldi, 'Ben bir mühendise 4 bin, bir teknisyene 6 bin lira ödüyorum' dedi. Almanya’da mesleki eğitime giden 7.8 milyon genç var. Türkiye’de ise 1.7 milyon. Bizim yetiştirdiğimiz elemanlarla, sanayide ihtiyaç duyulan kişiler örtüşmüyor. Sanayici kaynak uzmanı ya da CNC operatörü istiyor, biz düz lise mezunu yetiştiriyoruz... Dolayısıyla bunu örtüştürebilirsek işsizliğin azalmasına da ciddi katkı sağlayacağı kanaatindeyim."

Meslek Yüksekokulu Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik

"Bu konuşulan bir konu. Milli Eğitim Bakanımızla Sivas’ta yapılan bir toplantıda bu konu konuşuldu ve Sayın Bakanımız not aldı, 'Bu şekilde bir düzenleme yapalım' diye. Gündemde olan bir konu..." Bakan Özlü konuşmasına bu şekilde devam etti.

İlerleyen zamanlarda normalde 4 yıllık herhangi bir Lisans öğrenimi tamamlayan mezunlar kısa dönem askerlik yapabiliyordu. Eğer bu gündem kanun olarak meclisten geçerse artık myo mezunları kısa dönem askerlik yapabilecek.