Sözleşmeli Er Mülakatları Nasıl Yapılır?
Merhaba arkadaşlar bugün Sözleşmeli Er Mülakatları hakkında genel bilgiler vereceğiz. Öncelikle ön başvuruları kabul edilen sözleşmeli er adaylarını tebrik ederiz. Bu yazımızda 2016 yılında 20.Dönem sözleşmeli er alımı mülakatlarına girmiş bir yazarımızın genel tecrübelerini, gözlemlerini ve tüyolarını göreceğiz.

Öncelikle ön başvurusu kabul edilmiş adaylar gerekli belgeleri eksiksiz toplamanızı tavsiye ederiz. Eğer mülakatlarda gerekli belgelerden bilginiz yoksa Sözleşmeli er mülakatları için gerekli belgeler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Öncelikle tüm belgelerinizi eksiksiz topladığınızı 3-4 kere kontrol ediniz ve ardından mülakat gününe öncesi veya aynı gün biletlerinizi hazırlayın. Ankara'ya otobüs ile gelirseniz AŞTİ'den Ankaray'a binerek Dikimevi durağında indiğiniz takdirde hemen yanındadır. Tren ile gelecek olan arkadaşların Kayaş yönüne giden banliyö trenleri ile Cebeci durağında inmeleri gerekmektedir. Havaalanından gelecek arkadaşlar ise AŞTİ, Ulus ya da Kızılay yönlerinden herhangi birine giderek toplu taşıma araçlarıyla Cebeci/Dikimevi durağında inmeleri gerekmektedir.

Not: Sabah gelen ne kadar erken gelirseniz ve ilk grup içinde olursanız işlemleriniz öğlen biter ve evlerinize dönebilirsiniz. Diğer türlü akşama kadar yoğunluk daha fazla oluyor.

Tüm bunların üzerine Personel Temin Merkezi (PERTEM) ulaştınız. İlk önce nizamiye girişinde belgeniz ve kimliğiniz kontrol ediliyor. Ardından az ilerledikten sonra cep telefonu, şarj cihazı ve diğer aletleri emanete bırakıyorsunuz ardından size bir kart veriyorlar.(bu kart ile çıkışta emanetlerinizi aynı noktadan almanız için) İçeriye girdiğiniz anda oturan sanırım 2 asker 1 uzman ya da astsubay belgelerinizi kontrol ediyor. Eksiklik varsa düzenlemeniz için yan tarafta 2 asker bilgisayar başında size yardımcı oluyor. Ancak bunlar hep zaman kaybına da neden oluyor. Belgelerinizde eksiklik yoksa bulunduğunuz yerden avlu gibi bir alana çıkıp oradan yönetim binasına giriyorsunuz 2.katta 1 oda da 3 astsubay 1 binbaşı sizin sınav kaydınızı yapıyor. Burada sıra olduğu için bi 15-20 dk bekliyorsunuz. Kayıt işleminizin de belgeleriniz tekrar kontrol ediliyor. Webcam'den fotoğrafınız çekiliyor ve size kayıt kağıdınız veriyor. Ardından hemen ilerisinde bir sınıfta toplanıyorsunuz. Bir astsubay girip mülakatlar hakkında gerekli açıklamaları yapıyor. Ardından bir yükümlü asker size topladığınız belgelerinizin sırasını söylüyor. Örnek vermek gerekirse Nüfus cüzdan fotokobiniz diyor siz kırmızı kapaklı dosyanıza ilk sıraya koyuyorsunuz ardından güvenlik arşiv formu diyor siz 2.sıraya onu koyuyorsunuz. Yükümlü er size eğer başarılı olursanız bir askeri hastane seçmenizi söylüyor ve şehrinize yakın bir askeri hastanenin ismini söylüyorsunuz. Burada önemli nokta sakın sırayı karıştırmayın karıştırırsanız yükümlü er size yardımcı oluyor ve tüm dosyaları topluyor. Bu bölüme kadar kayıt işlemleriniz yapılmış oluyor.

Asıl mülakat şimdi başlıyor. Sizleri 20'li gruplara ayırıyorlar ve 20'li olarak sırayla mülakat alanlarına gidiyorsunuz. Biz bulunduğumuz sınıftan çıktık ve bizi halısahadaki soyunma odalarına benzeyen soyunma odalarına götürdüler. Orada yükümlü asker üzerinizde boxer harici hiçbir şey olmayacağını söylüyor ve soyunuyorsunuz. Hazır olanlar tek sıra haline geçiyor. Ardından 10'ar kişi sağlık kontrole giriyor. Burada tek tek içeri giriyorsunuz ve yan yana toplu işlem yapılıyor. Yan yana sıra olduktan sonra doktor kollarınızı uzatın diyor ve kollarınızda çizik, dövme var mı yok mu diye bakıyor. Ardından kollarını havaya kaldır, ayağının ucunda dur, otur kalk yapıyor bu işlemlerin ardından renk körlüğü testi yapılıyor. Sırayla herkese bir sayı okutuyorlar. Burada boydan, dövmeden ve renk körlüğünden bizim grupta 3 kişi elendi. Eğer başarılıysan buradan çıkıp soyunma odasına gidip spor giysilerinizi giyiyorsunuz. Eğer başarısızsanız elinize dosyanız veriliyor ve geçmiş olsun denilip eleniyorsunuz.

Üstünüzü giydikten sonra spor alanına geçiyorsunuz ve burada 7'şer olarak alıyorlar. İçeri girdiğinizde 7 tane yan yana dizilmiş mavi minder ve bunların başında 7 komutan yer alıyor bu 7 komutana komutu veren bir üst rütbeli de masada oturuyor. Sırasıyla isminiz çağrılıyor ve mindere geliyorsunuz gerekli komutlar yapılacak hatalarda elenmenize sebepler anlatılıyor. Ardından minderde şınav vaziyeti alıyorsunuz ve şınav çekiyorsunuz. Burada ne kadar dayanırsanız o kadar yüksek puan alıyorsunuz. Zaten minder başındaki komutanlar size gaz veriyor hadi yaparsın dayan diye bu gazla daha fazla yapıyorsunuz. Ardından mekik çekiyorsunuz yine bunda da gaz veriliyor. Ayrıca bu komutanlar o kadar da sert değil kaç çektiğini soruyor sana ben 22 şınav demiştim. Komutan arkamızdaki üstüne 25 komutanım demişti. Unutmadan minderdeki komutan puanlama işlemlerinde isminizi söylüyor. Orada elinizi havaya kaldırmanız gerekiyor yoksa azar işitiyorsunuz. Burası bittikten sonra el bombası gibi bir parkur var buraya geçiyorsunuz. Burada dosyanızı ufak bir gişeye veriyorsunuz ve isminizin söylenmesini bekliyorsunuz. Size 8 adet tahta veriyorlar ve 50 metre uzunluğunda yan yana dizilmiş parkur var. Siz kendi alanınıza geçip o 50 metrede belirli yerlere başlamadan önce size verilen 8 tane tahtayı işaretlemiş yerlere 2 şer şekilde diziyorsunuz. Bu parkur düz ve şu şekildedir. Parkurun sonunda kenar bölümünde yuvarlak çizilmiş alana 2 tane dik duracak şekilde tahtayı koyuyoruz bu şekilde belli aralıklarla toplam 4 yuvarlak var ve 8 tahtayı diziyorsunuz. Tahtaları yarışa başladığınızda tek tek almanız ve ilk önce en sondan alıp başladığınız yerdeki kutuya koymanız gerekiyor. Burada hiç acele etmeyin çünkü aceleden düşüp takılan mı, tıkanan mı ne ararsanız vardı. Ben 1. iken sabah hiç bir şey yemediğim için tıkandım ve 3. bitirdim. Çünkü tahtaları alırken yere in kalk yapıyorsunuz bu da tansiyonu düşürüyor. Burada kaçıncı olmanızın önemi yok elenme spor alanında yok ki ancak bomba parkuru 2 dk üstünde yaparsanız direk eleniyorsunuz. Burada da başarılı olduğunuz takdirde gişeye gidip kaçıncı olduğunuzu söylüyorsunuz. Ardından dosyanızı alıyorsunuz ve sözlü mülakat alanına gidiyorsunuz.

Buraya kadar her şey yorucu geçiyor. Hele ki antremansız giderseniz koşu bittikten sonra baş dönmesi yaşayan arkadaşlar vardı. Bizi yönetim binasının en üst katına götürdüler ve dosyalarımızı elimizden alıp bizi bir sınıfta topladılar. Bu sınıf spordan çıkanlar olduğu için öksüren, baş dönmesi yaşayanlar çoktu burada güzel bir yarım saat 45 dk dinleniyorsunuz. Ardından tek tek sizi koridorda kurulu 15-20 kişilik sandalyelere alıyorlar. Orada bir uzman oturuyor ve önünde dosyalarımız bulunuyor. Bu koridorda 4 oda var. Bu odaların hepsi mülakat odası uzman isim okuyor ve dosyasını verdiği kişi hangi kapıdan zil çalarsa o kapıya giriyor. Dosyanızı aldıktan sonra çalan kapıya doğru ilerledim. Kapıyı çaldım baş selamı verdim. Hoş geldin buyur otur dediler. Kendini tanıt ve ne iş yapıyorsun, nerelisin gibi sorular soruldu. Soruları sağ ve solda sanırım astsubaylar soruyor hemen karşında binbaşı hareketlerini izliyor. Sorular bittikten sonra binbaşı önündeki ekranda yazanı oku dedi. Ben ilk sesimi ve okumamı ölçmek için sandım ve tane tane anlamadan okudum. Ekran bir anda kapandı komutan ne anladın dedi hiç bir şey anlamadım komutanım dedim. Sonra bana 4 çeyrek 2 tam kaç yapar dedi. 3 cevabını verdim. Ardından genel sorular soruldu. Uyuşturucu kullanıyor musun?, sigara kullanıyor musun? gibi bu sorular bittikten sonra komutan "Geldiğin için teşekkürler çıkabilirsin." dedi. Zaten başarılı geçmedi elendim can sıkıntısıyla çıktım. Bu arada dosya onlarda kaldı. Ardından bizi sabah ilk geldiğimiz ve belgelerimizin kontrol edildiği yere gelip öğlen olduğu için kumanya dağıttılar. Kumanya'da 1 litre su 1 konserve barbunya, ton balığı, çikolata, ekmek verdiler. Burada sonuçları bekliyoruz. Spor öncesi hariç elenenler ya da geçenler burada açıklanıyor. Yemek yerken sağlık komutanı geldi. Elinde 10 - 20 tane kırmızı bizim getirdiğimiz dosyadan var. İlk açıklamasında isimlerini okuduklarım elendi dedi. Komutan gelmeden önce benim mülakatım harika geçti kesin geçtim falan diyen bir kaç arkadaş vardı ki bizim canımız sıkkın kaldık diyorduk. Zaten o dosyaları getiren sağlık komutanın adımı söylemesini beklerken o az önce hava atan arkadaşların 3'ü de elendi ve yemeklerini bırakıp yemeden çekip gittiler. Elenenleri okuduktan sonra bu isimlerini saydıklarım askeri hastanelere sevk edildiler denildi ve burada ismim vardı ve mülakatları geçmiş sayıldım.

Yazım hatası ve anlatım bozukluğu olduysa affola.. Mülakatlara gideceğim zaman internette deneyimlerini yaşayanların yazısını çok aramıştım ama bulamamıştım. Eğer yanlış bilgi ya da değişen şeyler varsa bunları yorum yaparak değerlendirebilirsiniz. Birbirimize yardımcı olmak için sizlerinde yazılarınız beklemekteyiz.