Kadın Subay Sınırlaması Kalkıyor!
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kara Harp Okullarının dışında kalan Subay ve Astsubay hazırlama okullarına kız öğrenci alınmaması yönündeki şartı kaldırdıklarını belirtti.

Bakan Işık, ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle kız öğrencilerin Kara Harp Okulları dışında kalan okullara alınmama sınırlamasına, kız öğrenci adaylarından gelen tepkiler üzerine kaldırdıklarını belirtti. Ayrıca Bakan Fikri Işık, "Arkadaşlara 'ihtiyacımız varsa talep de varsa alalım' dedim. Onlar da 'talep var' dediler. Yeniden kadın subay alımı olacak" dedi.

Geçtiğimiz zamanda 2017 ÖSYS Kılavuzunda bayan öğrenci adaylarının 2017 yılında sadece Kara Harp Okulu'na başvurabileceği belirtilmiş. Bunun yanında Deniz ile Hava Harp Okulları, Deniz ve Hava Astsubay Meslek Yüksekokulları'na bayan öğrenci adayların başvuru yapmasına kapatılmıştı. Bu kararın üzerine bayan öğrenci adayları internet üzerinden tüm kuvvet komutanlıklarına başvuru yapabilmeleri için kampanyalar oluşturmuş ve beklenmedik bir yoğun destek almıştı.

Açıklamalara göre yeni dönemlerde Deniz ve Hava Harp Okullarına bayan öğrencilerin başvurması için hiç bir engel olmayacağı anlamına gelmektedir. Konu hakkında gelişmeler ilerleyen zamanlarda TSK Personel Alımı sitemizden yayınlanacaktır.