TSK Personel Alımı

Bünyesinde 361 bin 384 personel bulunduran Türk Silahlı Kuvvetleri, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası paralel yapı üyesi olan bir çok personelini bünyesinden ihraç etti. Bu ihraçlar sonrası personele ihtiyaç duyan Türk Silahlı Kuvvetleri ve buna bağlı kuvvet komutanlıkları bir çok rütbede ve branşta Personel Alımı için komutanlıkların internet sitelerinden TSK Personel Alımı ilanları yayınladı. TSK Personel Alımı için geçtiğimiz aylarda Deniz, Hava ve Kara kuvvetleri tarafından Subay ve Astsubay rütbeleri için açılmış kadrolara binlerce kişi başvuru yaptı. Bu başvurularda TSK Personel Alımı için 2 önemli kriter şartı koydu.Bu önemli kriterlerden biri KPSS puanı diğeri ise en az ön lisans mezunu olma şartıydı. Bu şartlara uyan ve başvurusunu yapan adaylar, mülakat aşamalarına davet edilmektedir. Mülakat aşamalarında başarılı olan adaylar genel sağlık muayenesi, intibak eğitimleri ve temel askeri eğitimleri başarıyla tamamladıktan sonra görevlerine başlamaktadırlar.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 2016 TSK Personel Alımı için Sözleşmeli ErUzman Erbaş, Astsubay ve Subay rütbelerinde binlerce kişiye istihdam konusunda umut kapısı oldu. Sene içerisinde Sözleşmeli Er mülakatlarından başarılı olup hastanelere sevk edilen adayların "Sözleşmeli Er Olur/Komando Olur" raporu almasına rağmen işlemleri, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası dondurulan ve halen bir gelişme görülmediği dikkatlerden kaçmamaktadır. Bunun yanında Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alımı hakkında bir ilan yayınlamış olup başvuruları almaya başlamıştır. Uzman Erbaş Alımı ise şuan hiçbir kuvvet komutanlığı tarafından yayınlanan ilan bulunmamakla beraber ihraç edilen personellerin yerine alımlar yapılacağını da tahmin etmekteyiz. Ayrıca Özel Kuvvetler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Alımı yapmaktadır. Bunun için özel şartlar ise KPSS ve ön lisans mezunu olmaktır. Özel Kuvvetler Astsubay olarak görev alacak kişiler Bordo Bereli olarak göreve başlayacaktır. Bunun yanından tüm kuvvet komutanlıkları tarafından KPSS P3 puanı ve Lisans mezunu şartıyla Subay Alımı ilanları yayınlanmakta olup lisans mezunu ve belirtilen şartları taşıyan adaylar bu ilanlara başvurabilmektedir.
Tüm bu TSK Personel Alımı ilanları için başvuru tarihi 17 Kasım olup 2 Aralık günü son bulmaktadır. Hala devam eden başvurular için linklere tıklayabilirsiniz.
Kara Kuvvetleri Personel Alımı
Deniz Kuvvetleri Personel Alımı
Hava Kuvvetleri Personel Alımı